2025 ebből egy sokkal könnyebb év lesz Magyarország számára: Donald Trump január 20-i beiktatása erősíti a patrióta erőket Európában is, a magyar gazdaság növekedésnek indul, miközben Európában is pozitív változások álltak be. Mindez Magyar Péter politikai lehetőségeit jelentősen korlátozza – mondta évkezdő videóelemzésében Deák Dániel, amelyben a XXI. Század Intézet vezető elemzője arról a hétfői elemzéséről beszélt, ami azt járta körbe, mi várható 2025-ben belpolitikai és külpolitikai téren.
Kiemelte: 2025 első heteinek legfontosabb eseménye, hogy január 20-án beiktatják a hivatalába Donald Trumpot. Ettől a pillanattól kezdve alapjaiban változik meg a nyugati világ hozzáállása számos kérdéshez. Magyarország szempontjából mindenképpen a legfontosabb kérdés az orosz–ukrán háború ügye, amely kapcsán Orbán Viktor már a kitörése óta világos békepárti álláspontot képvisel, s amely álláspontot illetően Donald Trump erősen támaszkodik Orbán Viktorra is, akivel az elmúlt hónapokban többször is egyeztetett, december 9-én pedig Floridában is fogadta.
Az elemző szerint egy biztos: január 20-át követően Magyarország politikai és gazdasági mozgástere érdemben bővül, ugyanis az Amerikai Egyesült Államok új vezetése számos kérdésben osztja a magyar álláspontot és a legfontosabb európai partnerként tekint a magyar kormányfőre. Ennek rövid időn belül gazdasági hatásai is lesznek, elég csak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodásra gondolni, amelyet a Biden-adminisztráció függesztett fel és Donald Trump várhatóan újra megállapodást köt a kérdésben a magyar kormánnyal.
Miközben az Amerikai Egyesült Államokkal kapcsolatosan pozitív fejlemény áll be Magyarország esetében, addig a brüsszeli küzdelmek várhatóan tovább folytatódnak, azonban hazánk alkupozíciói sokkal jobban lesznek, mint korábban. Ezt a brüsszeli folyosókon „Trump-hatásnak” nevezik, azonban ennél többről is van szó: egyre több országban erősödnek meg Orbán Viktor szövetségesei, emellett a Patrióták európai szövetsége is erősödni fog 2025-ben – szögezte le, Németországban és Ausztriában is hazánk számára kedvező változások állnak be.
A kedvező külpolitikain változások mellett belpolitikai szempontból is könnyebb év várható 2025-ben az elemző szerint: soha nem látott mértékű béremelés történik például Magyarországon, amelynek mértéke 2027-re összesen 40 százalékos lesz. Az Európai Unióban az elmúlt 30 évben csak egyszer volt példa arra, hogy valamelyik országban megállapodtak volna ilyen mértékű minimálbér-emelésről. A minimálbér reálértéke 29 százalékkal emelkedik és az a terv, hogy a minimálbér elérje az átlagbér felét. Emellett 2025-ben érdemi gazdasági növekedés várható Magyarországon, amelyhez egy állami beruházási „bumm” is kapcsolódik: 2025-ben összesen 300 új beruházás indul Magyarországon, amelyek összértéke 8100 milliárd forint, ebből 2025-ben 450 milliárd forint meg is érkezik a gazdaságba. Mindez jelentősen rontja Magyar Péter politikai esélyeit, ugyanis az új ellenzéki reménység érezhetően a ciklus közepén tapasztalható protesthangulatot és gazdasági nehézségeket lovagolja meg. Ugyanakkor, ha erős gazdasági növekedés, érzhető béremelkedés lesz, akkor az erősen csökkenti Magyar Péter ezzel kapcsolatos politikai mozgásterét.
Ez abból a szempontból fontos, hogy 2025 második felében már megindul a felkészülés a 2026-os parlamenti választásra. Magyar Péter ugyan előrehozott választást szeretne, ennek egyetlen egy politikai feltétele sem adott, így minden bizonnyal 2026 tavaszán tartják majd a választásokat Magyarországon. Az idei évben a pártok tisztázzák, hogy kiket állítanak jelölteknek, milyen együttműködés várható közöttük, illetve hogy melyek lesznek a fő üzeneteik a választási kampányban – mondta videóelemzésében Deák Dániel.