![](https://www.xxiszazadintezet.hu/wp-content/uploads/2025/02/profimedia-0494060893-masolat-760x334.jpg)
Donald Trump kritikusai az amerikai elnök vámfenyegetéseit átgondolatlan, kapkodó és értelmetlen lépéseknek tálalják, azonban teljesen világos: érvényesíteni akarja az országának érdekeit, ami a jelek szerint be is jön neki – mondta legújabb videóelemzésében Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője kiemelte: mindeközben az Európai Unió továbbra sem képviseli az európai érdekeket, sokkal inkább a globalista politikai erők túszaként viselkedik.
Donald Trump már a beiktatása előtt egyértelművé tette, hogy a külpolitikája során azt fogja szem előtt tartani, hogy mi az Amerikai Egyesült Államok nemzeti érdeke, ennek érvényesítéséért pedig hajlandó akár büntetővámokat is bevetni – kezdte legújabb videóelemzését Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője kiemelte: a kritikusai rendre átgondolatlannak, értelmetlennek vagy őrültségnek nevezik ezeket a lépéseket, és több nagy elemzőház is elszabaduló inflációra és gazdasági visszaesésre számít Amerikában Trump lépései nyomán. Trump intézkedései ugyanakkor a jelek szerint beválnak.
Mexikó esetében például először a mexikói elnökasszony becsületsértőnek nevezte Trump kijelentését, miszerint a kormánya szövetségben áll a mexikói kartellekkel, azonban miután telefonon beszélt vele, rögtön egy sor megállapodást jelentett be: a mexikói Nemzeti Gárda 10 ezer fegyveresét küldte ki, hogy megfékezze az Amerikába irányuló drogcsempészetet, cserébe az amerikaiak igyekeznek megakasztani a különösen pusztító erejű fegyverek – például rakétavetők – bejutását Mexikóba. Kanadával is hasonló alku született: a kanadai kormány 1,3 milliárd dollárt költ a határ megerősítésére, technológiával, helikopterekkel és az amerikai partnerekkel való koordinációval a fentanilcsempészet megfékezésére, emellett Kanada is közel 10 ezer embert küld a határra.
Ennek nyomán Donald Trump rögtön egy hónapra fel is függesztette a védővámok kivetését mindkét ország esetében – mondta az elemző, hozzátéve: Mexikó és Kanada esetében először nem vették komolyan Donald Trump kérését, majd miután az amerikai elnök határozottan fellépett és erőteljesen képviselte országa elvárásait – ne csempésszenek drogot és illegális bevándorlókat az országába –, rögtön megváltozott a hozzáállás és mindkét szomszédja hirtelen több ezer katonát vezényelt ki a határvédelem megerősítése érdekében.
Ugyanilyen hatékony érdekérvényesítést láttunk Kolumbia esetében is – fogalmazott. Kínával szemben is büntetővámokat léptetett életbe Trump, a kínaiak erre válaszlépéssel reagáltak, míg az Európai Unió esetében pedig még csak fenyegetés volt, konkrétumokat jelenleg nem tudni. Az ugyanakkor világosan látszik, hogy Donald Trump kíméletlenül képviseli a nemzete érdekeit, ami mellett határozottan képes fellépni – mondta Deák Dániel.
Európai szemszögből a kérdés az az elemző szerint, hogy vajon az EU miért nem képviseli olyan határozottan és hatékonyan az európaiak érdekeit, mint ahogyan Trump az amerikait. Az Európai Unió vezetése ugyanis még mindig nem tudja, hogyan reagáljon Donald Trump elnökségére, semmilyen elképzelése nincsen arra vonatkozóan, hogy milyen megállapodásra törekedjen az új amerikai vezetéssel, teljesen felkészületlenül áll a megváltozott geopolitikai környezet előtt. Még mindig arról beszélnek, hogy addig kell folytatni a háborút, amíg Ukrajna nem nyer, emellett erőltetik a migrációt és a genderőrületet. Ezzel ugyanakkor azt kockáztatják, hogy Európa nem lesz ott a tárgyalóasztalnál, amikor az amerikaiak és az oroszok megállapodnak Ukrajna ügyében, továbbá a liberális ideológia oltárán még inkább feláldozzák az európai versenyképességet – szögezte le az elemző.
A videóelemzés zárásaként elmondta: ha patrióta szellemben az európai érdekeket nézné az unió vezetése, akkor példát véve Donald Trumpról igenis tudná érvényesíteni az európai érdekeket. Felszámolhatná az illegális bevándorlást, véget vethetne a genderőrületnek, megszabadulhatna a rátelepedő Soros-hálózattól és egy versenyképesebb kontinenst hozhatna létre, amelyik például nem vezet be olyan szankciókat, amelyekkel saját magát lövi lábon. Nem véletlen az elemző szerint, hogy Orbán Viktor arról beszélt Trump győzelme után, hogy az európai patriótáknak el kell foglalniuk Brüsszelt.