MEGHALT A WOKE, ÉLJEN A NORMALITÁS!

Milyen hatással van a woke-ideológia a társadalomra, és valóban véget ért? Ezt a kérdést járták körül a XXI. Század Intézet és a Kommunizmuskutató Intézet közös szervezésében megvalósult Meghalt a woke, éljen a normalitás! című kerekasztal-beszélgetés résztvevői. Az eseményen Békés Márton a XXI. Század Intézet igazgatója, Fekete Rajmund a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója és G. Fodor Gábor a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója osztották meg gondolataikat a woke-kultúráról és annak társadalmi hatásairól, Szabó László kommunikációs szakértő moderálásával.

Békés Márton, a XXI. Század Intézet igazgatója az eseményen elmondta, az üzleti érdekek szabadították a nyugati világra a woke-mozgalmat. Semmi más, pusztán üzleti, piacszerzési lehetőség volt a woke, természetesen politikai hátszéllel. Szerinte a woke-jelenség eredete tipikusan amerikai, semmiképpen sem európai. Egyenlősítő, kvéker, elitista felfogás jellemezte a mozgalmat. A woke tulajdonképpen egy lecsupaszított, amerikai, protestáns pestis – vélekedett Békés Márton.

A XXI. Század Intézet igazgatója emlékeztetett, a tömeges ellenérzés hatására az elit magától kezdte kivezetni a woke-ot, amelyre persze ráerősített a jelenlegi Trump-adminisztráció erélyes, határozott politikája. Még a Facebook atyja, a liberális Mark Zuckerberg is visszavonulót fújt, sőt előszeretettel mutatkozott Donald Trump oldalán. Mark Zuckerberg elismerte, a Facebook gyakorlatilag beavatkozott a korábbi amerikai választásokba a republikánusok ellenében. A radikális változás egyik példája a Tracker (magyarul: A nyomozó) című amerikai sorozat, amely Donald Trump elnökségére úgy reagált, hogy a nyíltan leszbikus karakterek helyett, az amerikai zászló, amerikai jellemzők jelentek meg benne. Békés Márton meglátása szerint kreatív destrukció lesz a mostani Trump-korszak az Egyesült Államok életében. Nem egy új Reagan-korszak, hanem a kétszáz évvel ezelőtti állam időszaka – szögezte le.

Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója elmondta, napjainkra világossá vált, az Amerikai Egyesült Államok polgárai nemet mondtak a woke-őrületre, arra, hogy a liberális elit miatt saját gyermekeiket kényszerülnek megvédeni ettől az ideológiától, amely a média, az oktatás jelentős területét egyaránt uralma alá vonta. Az intézetvezető rámutatott, a woke tulajdonképpen a kommunizmus folytatásának tekinthető, a kommunista ideológia második felvonása. A különbség csupán annyi, hogy működtetői nem azt sütik az emberre, hogy kulák, hanem azt, hogy rasszista.

Fekete Rajmund felhívta a figyelmet arra, hogy a 2024-es elnökválasztási kampányban a Demokrata Párt képviselői éppenhogy visszafogták a woke hangsúlyozását, sokkal inkább jelöltjük, Kamala Harris hazafiságát, határvédelmi politikáját – még ha az utólag nem is tekinthető sikeresnek – igyekeztek hangsúlyozni. Erre a váltásra azért volt szükség, mert egyértelműen megfordult a trend, az erőszakos ideológiát a normalitás kezdte felváltani: egy felmérés szerint ugyanis az Amerikai Egyesült Államok lakosságának 55 százaléka helyesnek tartotta a szigorú határvédelmi, illetve bevándorláspolitikát. Ezt a folyamatot sikeresen fordította a maga javára Donald Trump kampánystábja, amely állandóan arra emlékeztette az amerikai választópolgárokat, hogy a demokraták éppen a woke és az illegális migráció elkötelezett támogatói.

G. Fodor Gábor a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója közölte: a woke nem halt meg. Ugyan részben le lehet zárni ezt az egyértelműen politikai töltetű mozgalmat, amelyet a baloldal talált ki, futtatott föl, tett a közbeszéd részévé, azt nem állíthatjuk, hogy meghalt volna. A woke ellenforradalomnak tekinthető a trumpizmussal szemben, amit azért alkottak meg, hogy a hagyományos társadalmi struktúrákat gyengítsék, szétverjék.

A stratégiai igazgató szerint sokan alkották meg, ám egy ember – Donald Trump – lökte a sírba a woke-mozgalmat. Ez a mozgalom nem belső meggyőződésből jött létre – szögezte le G. Fodor Gábor, hozzátéve, ennek bizonyítéka, hogy a nagy cégek, mamutvállalatok azonnal Donald Trump mögé álltak be annak elsöprő győzelmét követően, sutba dobva minden eddigi tevékenységet. Rámutatott, az emberek nem vevők az erőszakos woke-politika megjelenésére a filmekben, zenékben, ami tulajdonképpen a baloldal csúfos bukása. Jövőbeni ellenségként működhet a káros woke-ideológia, hiszen akkor van cél, ha lehet valami ellen küzdeni.

Az elkövetkező időszakkal kapcsolatban G. Fodor Gábor elmondta, újra komolyan kell venni az Egyesült Államokat, Donald Trump erős, hathatós lépéseit, amelyek megértéséhez a görög bölcseletek valószínűleg nem lesznek elegendők.