
Az amerikai–orosz tárgyalások nemcsak a békéről és a tűzszünetről szólnak, azok bizony egyben üzleti tárgyalások is, amely az energiahordozóktól kezdve a ritkaföldfémekig sok mindent tartalmaznak. Európa mindeközben még mindig nem tárgyal az oroszokkal, ami alól Magyarország kivétel, Szijjártó Péter múlt héten már a gazdasági kapcsolatok erősítéséről tárgyalt Moszkvában – mondta legújabb videóelemzésében Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője kiemelte: azok lesznek az elkövetkezendő időszak nyertesei Európában, akik gyorsan lépnek és feltárják a háború és a szankciók utáni időszak gazdasági lehetőségeit, Magyarország ezen országok között van.
Donald Trump megválasztásával az amerikai külpolitika 180 fokos fordulatot vett és a korábbi ellenséges viszony helyett a tárgyalások irányába mozdult el az amerikai–orosz kapcsolat, az elmúlt hetekben a legmagasabb szinteken is tárgyalt a két fél – kezdte legújabb videóelemzését Deák Dániel, aki kiemelte: ezek a tárgyalások az ukrajnai helyzet normalizálása, a béke és a fegyverszünet mellett üzleti kérdésekről is szólnak, azok a jövőbeli gazdasági együttműködéseket is tartalmazzák Oroszország és Amerikai Egyesült Államok között. A sajtóban kiszivárgott például az Északi Áramlat újraindításának terve, de az Egyesült Államok és Oroszország tárgyalásokat kezdett az oroszországi ritkaföldfémekkel kapcsolatos együttműködésről is. A potenciális befektetési lehetőségek főként a nagy technológiai és ipari jelentőségű ritkaföldfémek kiaknázására összpontosítanak, amelyeket mindkét ország kulcsfontosságúnak tart – tette hozzá.
Mindeközben Európa továbbra is hibás stratégiát képvisel, ugyanis a nagy európai országok és a brüsszeli vezetés még mindig háborúpárti álláspontot képvisel és teljesen elzárkózik attól, hogy tárgyalásokat kezdjenek Oroszországgal – emelte ki az elemző, majd hozzátette: ez alól kivétel Magyarország, hiszen a magyar kormány a háború alatt is fenntartotta a pragmatikus kapcsolatokat az oroszokkal, a múlt héten pedig Szijjártó Péter Moszkvába utazott a MOL vezetőjével közösen, ahol a gazdasági és egyéb kapcsolatok erősítésének lehetőségeiről tárgyaltak.
Az elkövetkezendő időszak nyertesei azok az európai országok lesznek, amelyek időben reagálnak az átalakult geopolitikai helyzetre és elkezdenek az orosz gazdasági lehetőségekről tárgyalni.
Az elemző szerint jól mutatja a képmutatását a nyugat-európai országoknak, hogy miközben szavak szintjén elutasítják a gazdasági együttműködést Oroszországgal, addig az EU 2024-ben 18 százalékkal több földgázt importált Oroszországból mind vezetékes, mind cseppfolyósított formában, mint az előző évben. Különösen Olaszország, Csehország és Franciaország növelte gázvásárlásait Oroszországtól, és az import várhatóan 2025-ben is tovább fog nőni – emelte ki. Magyarország ezzel szemben nyílt álláspontot képvisel, amit várhatóan több európai ország is követ majd, így például a szlovákok, de az olaszok esetében is hasonló lépések várhatóak.
Deák Dániel az orosz gazdaság jelentősége kapcsán elmondta: a 2022-es háború kitörése előtt, 2021-ben Magyarország importjából Oroszországról 1,2 ezer milliárd forintos részt tett ki, ami a teljes importunk 3 százalékának felel meg, így Oroszország a kilencedik legnagyobb külkereskedelmi partnerünk volt. Ami a kivitelt illeti, az Oroszországba 580 milliárd forintnyi volt, ami a teljes kivitelünk 1,5 százalékát tette ki. Oroszország Magyarországra irányuló exportjában kimagasló részarányt, több mint 87 százalékot képviselt az energiahordozók árucsoportja. A nyersanyagokon kívül hazánk gépeket, szállítóeszközöket és feldolgozott termékeket importált Oroszországból vegyi áru formájában.
Magyarország oroszországi exportjának mintegy 48 százalékát pedig a feldolgozott termékek, azon belül is elsősorban a vegyi áruk (gyógyszerek, gyógyszerkészítmények) tették ki. A második legjelentősebb export termékcsoportunk majdnem 40 százalékos részesedéssel a gépek és szállítóeszközök. Bár a 2014-ben bevezetett élelmiszeripari embargó erősen visszavetette Magyarország kivitelét ebben az ágazatban, az élelmiszerek és az élő állat termékcsoport exportja növekedett, így több mint 9 százalékos volt a részaránya. Az ágazatokat tekintve tehát elsősorban a mezőgazdaság–élelmiszeripar, a gyógyszer és egészségipar, a járműgyártás, az ICT-szektor, a bank- és pénzügyi szféra dominál a két ország kapcsolatában. Kiemelt orosz–magyar projekt a Paks–2 beruházás, a nagy magyar cégek közül pedig hagyományosan számottevő az orosz piaci jelenléte a MOL-nak, az OTP-nek és a Richter Gedeonnak, de szintén fontos piac a magyar építőipari, orvosi protéziseket gyártó vagy takarmánykiegészítőket gyártó cégek számára is – mondta el Deák Dániel.