Orbán Viktor nagyhatású, bízvást történelminek nevezhető tusnádfürdői beszéde a 21. század legjelentősebb nemzetközi politikai folyamatáról, a világrend átalakulásáról szólt. A komplex geopolitikai, gazdasági, katonai, kereskedelmi és kulturális folyamat megközelítése lehetőséget ad a nemzeti erőknek a továbbgondolásra.
A 33. bálványosi nyári szabadegyetemen tartott miniszterelnöki beszéd, mint már megszokhattuk és több évtizede tapasztaljuk, komoly hullámokat keltett, és túl azon, hogy sorsfordító időszakban hangzott el, valóságos stratégiai iránymutatást jelentett – sorrendben mondva – a magyar jobboldalnak, a kormánypárti szavazóknak, az egész ország népének, a Kárpát-medence magyarságának, Európának és a nyugati világnak. Amint Orbán Viktor fogalmazott három fő fejezetből álló beszéde középső témájáról: „Amiről beszélek, és amivel szemben állunk, az valójában egy világrendszer-váltás. Ez pedig Ázsia irányából kiinduló folyamat. Röviden és primitíven fogalmazva: a következő hosszú-hosszú évtizedekben, de lehet, hogy évszázadokban – az előző világrendszer is 500 évig állt fönn! – Ázsia lesz a világ meghatározó központja.” A beszéd első részében az orosz–ukrán háború nemzetközi politikai hatásairól, a másodikban az imént idézett globális átalakulásról, a harmadikban pedig a reá válaszoló magyar nagystratégiáról beszélt.
A Kommentár folyóirat 2022/4. lapszáma, amely az orosz–ukrán háború kitörése után bő fél évvel jelent meg, 2022 novemberében, blokkösszeállításának címéül a „világrendszerváltás” kifejezést használta, a XXI. Század Intézet pedig TREND című kiadványának 2023. októberi számát nevezte el Világrendszerváltóknak, amely a regionális nagy- és középhatalmak felemelkedéséről szólt. Mindezek annak kontextualizálását végezték el, hogy a világrend szemünk előtt zajló átalakulása miért, milyen aktorok révén és milyen lehetséges kilátásokat tartogatva történik.
A világrendszerváltás ennyiben nem más, mint a világrendszer megváltozása.
Békés Márton történész–politológus, a XXI. Század Intézet igazgatója a miniszterelnöki expozéról több fórumon elmondta, hogy az éppen tíz évvel ezelőtti, szintén Tusnádfürdőn elhangzott „illiberális-beszédhez” hasonló intenzitású, de témája miatt annak horizontját is meghaladó jelentőségű előadásról van szó. A Kossuth Rádióban főleg a világrendszerváltás kulturális tartalmát árnyalta, a Hit Rádióban többek között azt emelte ki, hogy a folyamat átalakítja a demokráciáról szóló diskurzust is, a Mandiner Reakció című podcastjában pedig mások mellett kiemelte, hogy középtávon Magyarországnak is választania kell, ugyanis nem önmagában a blokkosodással van a baj, hanem azzal, ha rossz blokkban vagyunk.
Nyitóképünk Orbán Viktor hivatalos Facebook-oldaláról származik.