Donald Trump beiktatásáig eszkalálnák a háborút

Az elmúlt napokban tovább eszkalálódott a háborús helyzet, ugyanis a békepárti Donald Trump január 20-i beiktatása előtt a háborúpárti politikai erők még egy utolsó próbát tesznek a háborús helyzet fokozására – mondta legújabb videóelemzésében Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője kiemelte: a még hivatalban lévő Joe Biden ennek megfelelően a napokban több, eddig tabunak számító lépést is tett Ukrajna kapcsán, amelyre Oroszország a nukleáris doktrínájuk változtatásával reagált. Több európai országban is figyelmeztetéseket adtak ki, Orbán Viktor is összehívta a védelmi tanácsot. Mindeközben Magyar Péter EP-képviselői látványosan kiálltak a háborúpárti álláspont mellett és ukrán színekbe öltöztek az Európai Parlamentben.

Donald Trump választási győzelmével a békepárti politikai erők nyertek a nyugati világban, ugyanis a megválasztott elnök világossá tette, hogy azonnal véget vetne a háborúnak. Ez aggasztó hír a háborúpárti politikai erők számára, akik még Donald Trump január 20-i beiktatásáig eszkalálnák a háborút – mondta legújabb videóelemzésében Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője elmondta: felpörögtek az események az elmúlt napokban, hiszen miközben Vlagyimir Putyin jelezte, hogy nyitott a tárgyalásra Trumppal egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról, addig a még hivatalban lévő Joe Biden a napokban több, eddig tabunak számító lépést is tett Ukrajna kapcsán. Gyalogsági aknákat szállítanak, az ukránok pedig amerikai engedéllyel kilőtték az első amerikai ATACMS rakétákat oroszországi célpontokra.

Kiemelte: az oroszok reakciója erre az volt, hogy eszkaláció lehetőségére, a harmadik világháború kitörésének veszélyére figyelmeztettek mindenkit, és gyors válaszreakciókat ígértek. Ezzel egyidőben Svédországban, Norvégiában és Finnországban is figyelmeztetéseket adtak ki egy lehetséges háború, valamint válsághelyzet miatt. Itthon Orbán Viktor pedig összehívta a Védelmi Tanácsot és bejelentette, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy hazánk továbbra is kimaradjon a háborúból – emlékeztetett.

Deák Dániel kitért arra is, hogy elkezdődött Donald Trump béketeremtésének előkészítése, hogy a január 20-i beiktatása után gyorsan le is zárhassa a háborút. Az elmúlt másfél hétben nyilvánosságra került, hogy a megválasztott elnök kiket helyez fontos pozíciókba; ezek a személyek szinte kivétel nélkül olyanok, akik nyíltan ellenzik az ukrajnai háború további finanszírozását. A kiszivárgó információk szerint Trump először egy általános tűzszünetet, majd béketárgyalást akar elérni. Elképzelései szerint Oroszország megtarthatná az elfolglalt területeket a konfliktus befagyasztásán keresztül, demilitarizált zóna jönne létre a jelenlegi frontvonalak mentén, Ukrajna pedig nem lehet a NATO tagja, emellett hosszabb távon elkezdődhet a szankciók lazítása. Ez szakítást jelent nagyon sok tabuval a nyugati világban, ugyanis eddig az volt a mondás, hogy vissza kell szerezni minden területet, Ukrajnának pedig a NATO-n belül van a helye.

Trump terve a háború gyors lezárására jó hír Magyarországnak, ugyanis ha vége a háborúnak, az jó az európai, így benne a magyar gazdaságnak is – szögezte le.

A hazai belpolitikára áttérve elmondta, hogy míg Orbán Viktor békepárti álláspontot képvisel és Donald Trump szövetségese ebben a kérdésben, addig Magyar Péterék a háborúpárti globalista elithez csatlakoztak, ennek a héten ismét tanúbizonyságát adták. Mint mondta, kedden Brüsszelben a Tisza Párt EP-képviselői ukrán zászlós pólókban felállva tapsoltak Zelenszkij ukrán elnök beszédét követően, amelyben a háború folytatása mellett érvelt. Az Európai Parlament keddi rendkívüli ülésén ugyanis Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videókapcsolaton keresztül mondott beszédet, a tiszás képviselők pedig a Manfred Weber vezette néppártiak nagy részével együtt Ukrajna mellett kiálló pólóban ültek be, és ezzel csatlakoztak rá az új szlogenre: „Addig támogatjuk Ukrajnát, amíg szükséges.”

Emlékeztetett arra, hogy Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-delegációvezetője már korábban bevallotta, hogy ők mindenben követik Manfred Weberék iránymutatását. Mint mondta, „néppárti álláspontra támaszkodunk, ami egyfajta kötelezettség. (…) a néppárti álláspontot elfogadtuk és elfogadjuk, és ezeket az álláspontokat magunkévá tesszük”. Magyar Péter pártja pedig már szeptember 19-én is megszavazta azt a háborúpárti európai parlamenti határozatot is, amely még több fegyver szállítására szólít fel. Ez is jól mutatja, hogy Magyar Péterék ugyanahhoz a politikai körhöz tartoznak, mint a régi balliberális szereplők – zárta a videóelemzését Deák Dániel.