
A XXI. Század Intézet és a Polgári Magyarországért Alapítvány együttműködésének köszönhetően 2015-ben indult útjára a nagy sikerű Eötvös-előadások című rendezvénysorozat. Az évről évre Magyarországon ritkán megforduló külföldi, illetve nagy tekintélyű hazai előadókat felvonultató programsorozat célja, hogy a résztvevők az adott témában legjáratosabb, leginkább lényeglátó és leghitelesebb értelmezők segítségével gondolkodhassanak el folyamatosan változó világunkról, a közéletet leginkább foglalkoztató aktuális kérdésekről.
Az Eötvös József előadások keretében ezúttal Emmanuel Todd francia demográfus, történész, antropológus és szociológus tart előadást.
Emmanuel Todd 1951-ben született Saint-Germain-en-Laye-ben. Négy gyermek édesapja, kilenc unoka szerető nagyapja. Egyik dédapja magyar származású volt. Édesapja, Olivier Todd neves író, Albert Camus jóbarátja és életrajzírója.
Emmanuel Todd tanulmányait a párizsi Politikai Tanulmányok Intézetében kezdte, majd a Cambridge-i Egyetem Trinity College-ban folytatta.
Már 25 évesen ismertté vált, amikor megjelent „A végső bukás. Tanulmányok a szovjet tömb széthullásáról” című kötete, amelynek megszületésére nagy hatással volt az 1975-ös, első magyarországi látogatása.
Egy ideig dolgozott a Le Monde francia napilap irodalmi rovatánál, majd visszatért a kutatáshoz: a társadalmi struktúrák, különösen a családszerkezetek és az ideológiák közötti összefüggéseket kezdte vizsgálni.
A 2001-ben megjelent „A birodalom után – Tanulmány az amerikai rendszer széteséséről” című könyvében azt állította, hogy az Amerikai Egyesült Államok elvesztette egyedüli szuperhatalmi státuszát, és gazdasági, demográfiai, valamint ideológiai mutatók alapján azt jósolta, hogy a világ erőviszonyai jelentősen átrendeződnek.
Legújabb, 2024-ben megjelent könyve, „A Nyugat veresége”, szorosan kapcsolódik előző művéhez, „A harmadik világháború elkezdődött” című kötethez, amelyben az orosz–ukrán háborút elemzi. Elemzései során éles kritikával illeti a nyugati világ jelenlegi állapotát, különösen a protestantizmus hanyatlásának hatásait.
Írásai gyakran váltanak ki éles vitákat, munkáiban ugyanis nem csupán a történelmi tendenciákat, hanem azok társadalmi és politikai következményeit is merészen értelmezi. Kutatásai és publikációi révén máig meghatározó alakja a kortárs társadalomtudományi gondolkodásnak, nézetei megkerülhetetlenek a világ jövőjének elemzésekor.
Korábbi előadások
2023. október
Erkölcs és filozófia a politikai megváltás korában
Előadó: Lánczi András
2022. október
Miért került válságba az Európai Unió a globalizáció korában?
Előadó: Alain de Benoist
2021. szeptember
Mi történt a szocializmussal?
Előadó: Joshua Muravchik
2020. március
A kommunizmus emlékezete és új törésvonalak Európában
Előadó: Ryszard Antoni Legutko
2019. március
A globalista utópizmus áfiuma és az ellene való orvosság
Előadó: Szájer József
2018. május
Trump „Amerika az első” – politikája és hatása Közép-Európára
Előadó: Stephen Kevin Bannon
2017. március
Keresztesháború a hagyomány ellen
Előadó: Frank Füredi
2016. január
Keresztény értékek a XXI. században
Előadók: Balog Zoltán miniszter, Erdő Péter bíboros
2015. március
Merre tart Kína?
Előadó: Francesco Sisci