Eötvös József előadások – EMMANUEL TODD: EURÓPA VÁLASZÚTON

A XXI. Század Intézet és a Polgári Magyarországért Alapítvány által szervezett Eötvös József-előadások programsorozat idei rendezvényén Európa válaszúton címmel Emmanuel Todd francia demográfus, történész, antropológus és szociológus tartott előadást. Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet főigazgatója az eseményen tartott köszöntőjében kiemelte: a legfontosabb a gondolkodás képessége, gondolkodni pedig úgy lehet, ha hagyjuk, hogy mások gondolatai inspiráljanak. Kavecsánszki Ádám a Polgári Magyarországért Alapítvány elnök-főigazgatója ugyanitt úgy fogalmazott, Emmanuel Todd ujjait korunk ütőerén tartja, legutóbbi könyve nem is lehetne aktuálisabb, hiszen a Nyugat vereségéről szól.

A hazug ember sosem szabad

Schmidt Mária, Emmanuel Todd Európa válaszúton című előadása előtti köszöntőjében arról beszélt: „Akár úgy is vélhetnénk, hogy világunknak most nem gondolatokra van szüksége. Harckocsik, drónok, vadászbombázók vannak a hírek egyik felében, vámok, kamatok, infláció a másik felében. Dúl a háború a tőzsdéken, a lövészárkokban és a tanácskozótermekben. Úgy érezhetjük: ezek nem az elmélyült gondolkodás, a mély elemzések, a történelmi távlatok számbavételének hónapjai.”

A főigazgató kiemelte: „Az Eötvös-előadássorozatot azért hívta életre Alapítványunk, a XXI. század Intézet, és a Polgári Magyarországért Alapítvány, hogy megőrizzük a gondolkodás igényét és szépségét. Tíz éve kezdtük, és még mindig szükség van rá. Ezeken az előadásokon mindig egy gondolkodóra összpontosítunk. Az ő szavaira figyelünk, az ő elméletére, az ő bizonyítékaira, az ő érveire. Időt szánunk arra, hogy megszemléljük a gondolatai által felhúzott épületet.” – hangsúlyozta.

Schmidt Mária leszögezte: „Előadóink szabad emberek. Gondolataikat szabadon, őszintén, kertelés nélkül fogalmazzák meg. Az Eötvös-előadásokra két feltétellel hívunk előadót. Az előadó gondolatai legyenek újszerűek, nézzen a dolgokra olyan látószögből, amilyenekből más nem. És legyen az előadó szabad és szuverén. A szabadság inspirál, ösztökél és csak az őszintéket védelmezi. A hazug ember sosem szabad.”

Emlékeztetett: Fontos a béke. Elengedhetetlen a gazdasági fejlődés és az együttműködés. Szükség van a hagyományokra épülő, megfrissülő kultúrára. De a legfontosabb a gondolkodás képessége. És gondolkodni csak úgy tudunk, ha hagyjuk, hogy mások gondolatai inspiráljanak bennünket.

Kavecsánszki Ádám a Polgári Magyarországért Alapítvány elnök-főigazgatója felidézte, hogy az alapítvány és a XXI. Század Intézet hívta életre az Eötvös József-előadássorozatot. Kifejtette, 2025-ben nem lett jobb a helyzet a tíz évvel ezelőttihez képest, ma már a valóság próbálja utolérni a TikTok-videókat.

Az előadások korunk jelenségének értelmezésére tesznek kísérletet. Mint Seneca mondta, semmilyen probléma sem szörnyűbb annál, mint amikor gondolkodni is félünk róla. Emmanuel Todd ujjait korunk ütőerén tartja, legutóbbi könyve nem is lehetne aktuálisabb, hiszen a Nyugat vereségéről szól – fogalmazott a Polgári Magyarországért Alapítvány elnök-főigazgatója.

A világnak békére van szüksége

Emmanuel Todd francia történész előadásában elmondta: már 1975-ben Budapesten járva rájött arra, hogy a kommunizmus halott, és ezt a csecsemőhalálozás arányából látta. Szintén feltűnt neki, hogy a szocialista országok nagyon eltérnek egymástól, de amikor meglátta, hogy a kilencvenes években Oroszországban mi minden történik, akkor be kellett látnia, hogy mennyi mindent nem vett észre korábban. A kétezres évektől kezdve Oroszországban csökken a csecsemőhalandóság, ami most már alacsonyabb, mint Amerikában, de az emberölések és öngyilkosságok száma is alacsonyabb az oroszoknál, mint Franciaországban. Az orosz család egy társas, közösségi szervezet, ahol egyszerre van jelen a tekintélyelvűség és az egyenlőség a közösségi tudattal együtt – állította.

A történész abban lát párhuzamot a régi Szovjetunió és a mai világ között, hogy ma a Nyugat van szétesőben, sőt, darabjaira hullik, ahogy annak idején a szovjet rendszerrel történt, azt viszont nem tudja, hogy mi fog történni a széthullás pillanataiban. Meglepő, hogy Európa folytatni akarja a háborút, amikor a világnak békére van szüksége – szögezte le.

Donald Trump azért győzhetett az amerikai választásokon, mert a Biden-vezette Amerika elvesztette az ukrajnai háborút. A széthullás első fázisában vagyunk, miután a nemzeti hagyományok és a nemzetek fognak előtérbe kerülni. A trumpi forradalom felrázta a világot, Trump néha még saját magának is okoz meglepetéseket – vélekedett.

A történész szerint Putyin racionálisan gondolkodik és a nemzeti szuverenitást helyezi előtérbe, a nyugatiakkal és Amerikával azért nehéz tárgyalnia, mert úgy érzi, nem lehet megbízni bennük. Az oroszok szemében Trump az amerikaiak karikatúrája, de Putyin elegánsan viselkedik Trumppal, nem próbálja provokálni. Remélhetőleg Putyin nem fog a balti országokhoz nyúlni, hogy rámutasson az európaiak abszurd gondolkodására – fejezte ki.

Németországról úgy vélte, hogy nem háborúpárti, nagyon jól megvoltak eddig a hadseregük nélkül, fontos számukra, hogy ők gazdasági hatalom. A valós fenyegetettség az, hogy az új német identitás a „géptársadalom” lett, aminek a kulcsszava a hatékonyság, ennek mentén határozzák meg magukat.

Az oroszok elleni szankciók az európai és a német ipart rombolják le, emiatt az újrafegyverkezés lehetőséggé vált a németeknek, amivel nem háborút akarnak indítani, csak az iparukat erősítenék meg. Ha viszont Oroszország azt látja, hogy Németország elkezd fegyverkezni, akkor ez problémát jelenthet nekik. A németek a történelem során mindig a rossz opciót választották – állította.

Amerikában a klasszikus ipari régiók szenvednek, amit Trump valóságosan látott, mivel racionálisan gondolkozik, amint abban is, hogy a világon csak két nem létezik: férfi és nő. Emmanuel Todd nem hiszi, hogy a trumpi kísérlet sikerrel fog járni, mert a racionalitás mellett vannak benne nihilista, önromboló elemek is, amelyek eredete az amerikai társadalom kétségbeesésében található.

Todd szkeptikus, hogy a Trump-adminisztráció működőképes lehet-e. Szerinte az USA frissen beiktatott elnökének a polgárháború és a nemzetközi háború között kell döntenie. Todd úgy fogalmazott: Szerintem Trump valóban a békére törekszik Oroszországgal, és inkább hajlik a polgárháború, mint a nemzetközi háború elfogadása felé”.

Az elnök sokszor ellentmondásos intézkedéseinek egy részével egyetért, azonban szerinte a gazdasági intézkedések valójában nem a gazdaságról szólnak. „Trump gazdaságilag védelmező politikát folytat, ám Elon Musk kijelentései a Föderális Államról azt mutatják, hogy ez sokkal inkább egy ideológiai háború” – mondta, majd hozzáfűzte, jelenleg az USA legnagyobb gondja az, hogy hiányzik az a valódi nemzeti öntudat, történelmi múlt, ami az európai nemzeteket összekovácsolja.

Emmanuel Todd hangsúlyozta: Budapesten könnyű a nemzetről beszélni, mert a magyarok tudják, mi a nemzet, a magyar nemzeti érzelem Európában itt látható a legtisztábban. A franciák is tudják, hogy ők francia módon léteznek, ez több száz évre vezethető vissza, de ugyanez megvan a németeknél és a skandináv népeknél is. Amerika más, mert egy jogra épülő társadalom, ami már felbomlott az amerikai társadalom széttöredezettsége miatt. A néphez és a nemzethez tartozás egy megnyugtató és békés gondolat a széttöredezett világban – mutatott rá.

Emmanuel Todd magát egy pacifista nyugati patriótának nevezte. Ezt a magyarok, a németek és a franciák értik, de abban nem biztos, hogy az amerikaiak is.

Az amerikai ipar jövőjét is sötéten látja: Oroszországban sokkal több a mérnök, mint az USA-ban, és Amerika a szerszámgép gyártásban is messze elmarad Kína és Skandinávia mögött.

Emmanuel Todd beszédében többször is hangsúlyozta, hogy az általa elmondottak csupán saját feltételezései, amelyeket eddigi tapasztalatai, tanulmányai, és a rendelkezésére álló korábbi információk alapján alkotott.

Végül megosztotta a közönséggel legnagyobb félelmét is, ami most a leginkább nyomasztja a nyugati világ jövőjével kapcsolatban: szerinte az USA, amely a világháborúk idején sokaknak a biztonságot, és a menekülést jelentette, többé nem lesz a nyugati civilizáció biztonsági központja. „A huszadik században már megtapasztaltuk a legerősebb nyugati ország összeomlását. Láttuk, hogyan omlik össze Németország, és végső kétségbeesésében hogyan használja a rendelkezésére álló eszközöket. Most, attól tartok, ugyanez fog történni az USA-val, és olyan pusztító dolgokat fognak bevetni, amik veszélyesek ránk nézve” – mondta.

MTI/MAGYAR NEMZET/XXI. Század Intézet