Indul az őszi szezon: dinamizál a Fidesz

Orbán Viktor a kötcsei pikniken világosan fogalmazott: a Fidesz minden szempontból alkalmazkodik a megváltozott globális és belpolitikai helyzethez, ennek megfelelően alakítja át a gazdaságpolitikát, a párt kommunikációját, illetve a személyi állományát – mondta szezonnyitó videóelemzésében Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője kiemelte: az ellenzéki oldal átalakulása és Magyar Péter megjelenése értelemszerűen más taktikát kíván 2026-ra, amelyre a felkészülést már most meg kell kezdeni. Az elemző szerint visszatérnek a szakpolitikai viták, a frontvonalban pedig éles küzdelmek várhatóak a kormánypárti és ellenzéki politikusok között.

Dinamizálás és komoly változás jön ősszel a Fideszben, ez egyértelművé vált Orbán Viktor kötcsei beszédéből – mondta szezonnyitó videóelemzésében Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője kiemelte: a miniszterelnök világossá tette, hogy mind a frontpolitikusok terén, mind a kommunikációban, mind a gazdaságpolitikában változásokra készül.

Ennek oka, hogy a nemzetközi és a belpolitikai környezet is érdemben átalakult az elmúlt időszakban, így a kormányzati politikát ennek megfelelően kell átalakítani. Deák Dániel elmondta: az új gazdaságpolitika neve a semleges gazdaságpolitika, ami azt jelenti, hogy a magyar gazdaságnak mind finanszírozás, mind a befektetések terén minden irányba nyitottnak kell lennie. Erre azért van szükség, mert ebben az esetben elkerülhető a nagyarányú függés, ami most például komoly problémákat okoz. Elég csak a német gazdaság és a német ipar visszaesésére gondolni, ami erőteljes negatív hatással van a magyar gazdaságra is. Értelemszerűen, ha minden irányba tovább mélyítjük a gazdasági kapcsolatainkat, akkor, ha a világ egy-egy térségében válság van, akkor azt a más térségekkel megerősített gazdasági kapcsolatainkkal ellensúlyozni tudjuk. Kiemelte: nem szabad egyetlen egy blokk mellé sem lehorgonyozni, minden irányban fenn kell tartanunk a kapcsolatainkat.

Ugyancsak fontos szempont a miniszterelnök által elmondott gondolatokból, hogy jövőre a gazdasági növekedésnek 3–5 százalék között kell lennie, emellett komoly bérnövekedési dinamikát is előirányzott a kormányfő. Ennek egyik alapja a minimálbér emeléséről szóló tárgyalások, amely a kiszivárgó információk szerint igen nagyarányú lesz. Emellett ugyancsak bejelentette a kormány a családtámogatások nagymértékű emelését, amely szintén növeli majd a fogyasztás mértékét Magyarországon, ami pozitív hatással lesz a gazdasági növekedésre is.

A belpolitikára rákanyarodva az elemző elmondta: Magyar Péter feltűnése alapjaiban alakította át a belpolitikai viszonyokat, teljesen más lett a magyar belpolitika logikája. Kiemelte: ez nem ismeretlen, ugyanis 2014-ben, 2018-ban és 2022-ben is teljesen máshogy állt fel az ellenzék és minden egyes választásra más taktikával készült a Fidesz. 2026 esetében is ugyanez a helyzet, ennél a választásnál is természetesen más taktikával kell majd készülni.

A miniszterelnök kötcsei beszéde kapcsán elmondta, a kormányfő a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetne a szakpolitikai viták megvívására, hiszen mind az egészségügy, mind az oktatás terén igenis nyerhetőek azok a belpolitikai viták, amelyeket az ellenzék vagy az ellenzéki sajtó kezdeményez. Ugyancsak fontos üzenet, hogy a frontvonalban olyan politikusok maradnak a Fidesz oldalán, akik ugyan szakpolitikai tudással rendelkeznek, ugyanakkor képesek politikusként viselkedni és így meg tudják nyerni azokat a politikai vitákat, amit az ellenzékkel meg kell vívni. Ez egy komoly dinamizálást eredményez a Fideszben, emellett tovább személycserék is várhatóak – fogalmazott az elemző.