Orbán Viktor a rendszeres péntek reggeli, Kossuth Rádiónak adott interjújában világossá tette, hogy a külpolitikát hátrébb tolja és a fókuszt a gazdaságpolitikára irányítja. Ennek megfelelően Kötcsén, a parlamenti szezonnyitón, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott beszédében és a kihelyezett frakcióülésen is főként az új magyar gazdaságpolitikáról beszélt – mondta legújabb videóelemzésében Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője kiemelte: az új magyar gazdaságpolitikáról nemzeti konzultáció is indul, ami a 2010-es kormányváltás utáni konzultációhoz hasonlít, amely lefektette az elmúlt évtized gazdaságpolitikai alappilléreit, mint például a multik bevonása a közteherviselésbe. Az elemző arról is beszélt: természetesen a külpolitikai dimenzió megmarad, hiszen Brüsszelben egy bábkormányt szeretnének Magyar Péter vezetésével, amellyel kapcsolatosan a miniszterelnök kiemelte: küzdeni fog ellene.
Orbán Viktor a Fidesz–KDNP kihelyezett frakcióülésén egyértelművé tette, hogy felkészült a 2026-os küzdelemre és győzni fog. Ehhez a külpolitikát egy kicsit háttérbe tolta és látványosan a belpolitikával, azon belül is a gazdaságpolitikával kezdett el erőteljesen foglalkozni – mondta legújabb videóelemzésében Deák Dániel. Ennek részeként egy új gazdaságpolitikát hirdetett, amelynek a neve a semleges magyar gazdaságpolitika. Ez az új gazdaságpolitikai elképzelés ahhoz hasonlítható, mint amikor 2010-ben átvette a nemzeti oldal a kormányzást. Akkor is egy alapjaiban megváltozott globális környezet volt, amihez hozzá kellett igazítani a hazai gazdaságpolitikát. Most is ez a helyzet: a 2020-as koronavírus-járvány és a 2022-ben kirobbant háború alapjaiban változtatta meg a világot körülöttünk – mondta az elemző. Kiemelte: ehhez a megváltozott környezethez új gazdaságpolitika is kell.
„Néztem a reakciókat arra, amikor Orbán Viktor bejelentette az egymillió forintos átlagbért célként, rengetegen kinevették. Azonnal eszembe jutott a 2010-es kormányváltás utáni időszak. Akkor Orbán Viktor az egymillió új munkahelyet tűzte ki célul és szintén rengetegen röhögtek rajta, a balos közgazdászok lehetetlennek tartották. Ehhez képest sikerült, és szerintem minden magyar bízik abban, hogy ez a mostani új célkitűzés is megvalósul” – fogalmazott Deák Dániel.
Hozzátette: a 2010 utáni gazdaságpolitika alapjait egy nemzeti konzultáció fektette le, amelynek keretében például arról is döntöttek a magyar emberek, hogy bevonják a multinacionális vállalatokat a közteherviselésbe. Az elmúlt egy évtized gazdaságpolitikája az akkor lefektetett pilléreken áll, és a most induló nemzeti konzultáció ugyanezt a funkciót látja el. A családok támogatása, a munkáshitel, a lakhatási támogatások bővítése mind olyan intézkedések, amelyek egy polgári kormányzás elkerülhetetlen elemei. Így a most lefektetett pillérek azon túl, hogy gazdaságpolitikai lépések, új lendületet adhatnak a nemzeti oldalnak: ismét vannak kitűzött célok, amelyekért együtt, közösen tudunk dolgozni és küzdeni. Ha pedig sikeresen elérjük ezeket a céljainkat, egész Magyarország gyarapodik és sikereket ér el – mondta.
Deák Dániel hangsúlyozta: ennek ellenére a külpolitikát sem lehet teljesen háttérbe szorítani. Aki követte múlt héten az Európai Parlamentben rendezett vitát, láthatta, hogy a brüsszeli bürokráciának világosak a céljai: megdönteni a patrióta magyar kormányt és Magyar Péter társaságát ültetni a helyére. Manfred Weber nyíltan ki is mondta, hogy szerinte Magyar Péter a jövő, aki lelkesen tapsolt Ursula von der Leyennek is, és aki az orosz–ukrán háború folytatását propagálta a beszédében – mondta.
Kiemelte: Magyar Péter és a Tisza párt valójában csak egy nemzeti színű köntösbe bújtatott globalista próbálkozás.
Egy valódi patrióta ugyanis nem szövetkezik azzal a Manfred Weberrel, aki a 7-es cikkely szerinti eljárásról való szavazásnál úgy fogalmazott: „Magyarország ellen szavaztam. Nem a Fidesz, nem Orbán Viktor, hanem az egész ország ellen!” – szögezte le.
Az elemző szerint Magyarország az elmúlt években a patrióta politikai erők mintaországa lett.
E szerint egyre többen követik hazánk álláspontját a fő kérdésekben, legutóbb már Ausztriában is Orbán Viktor szövetségese nyerte meg a választást. Értelemszerűen ez riasztó a globalista politikai körök számára, így a „problémát” csírájában akarják elfojtani és a patrióták mintaországában, Magyarországon akarnak politikai változást elérni. Azonban aláhúzta, hogy a magyarok sosem szerették, ha külföldről akarják megmondani nekik, hogy merre van az előre.