MINDIG PÉNTEK: Ahogy közeleg a tűzszünet, úgy szigetelődik el Brüsszel

A XXI. Század Intézet Mindig péntek című podcast-sorozata legújabb adásának címe: Ahogy közeleg a tűzszünet, úgy szigetelődik el Brüsszel. A felvételen Kosztur András vezető kutató és Biró András kutató az aktuális nemzetközi eseményekről beszélget, így szóba kerül a közelgő béke esélye, de megvalósulásának ellenfelei is.

Rekordhosszúságú telefonbeszélgetést folytatott egymással Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök, a közel két és fél órán át tartó egyeztetés az első gyakorlati lépés lehet a béke felé vezető úton. Oroszország elfogadta azt az amerikai javaslatot, hogy 30 napon át szüneteltesse az energetikai létesítmények elleni csapásokat, amit a közeljövőben tengeri, majd teljeskörű fegyvernyugvás is követhet. Moszkva azonban továbbra is a teljeskörű tűzszünet feltételének tekinti, hogy Ukrajna állítsa le a mozgósítást, a nyugati államok pedig az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat. A békéhez vezető út így hosszú és nehéz lesz, vele párhuzamosan, vagy akár azt megelőzve, viszont az orosz–amerikai kapcsolatok normalizálódhatnak. A Fehér Ház közleménye az egész világ számára kecsegtető gazdasági előnyöket vár a kapcsolatok helyreállításától, Moszkva és Washington közeledése pedig az egész világ erőviszonyait felbolygathatja.

Trump úgy nyilatkozott a Putyinnal folytatott beszélgetését követően, hogy mind Oroszországgal, mind Kínával baráti viszonyt akar ápolni – az orosz–amerikai kiegyezés így nem csupán az orosz–kínai közeledés ellensúlya, de egy amerikai–kínai megállapodás előszobája is lehet. Kína jelenleg óvatosan és némi gyanakvással figyeli a fejleményeket, Törökország megpróbálja előnyére fordítani a változásokat (belföldön és a szomszédságában egyaránt), az Európai Unió országai azonban úgy követelnék maguknak a Nyugat vezetőjének címét, hogy közben le vannak maradva az események mögött. Németország a II. világháború óta nem látott fegyverkezésbe kezd, ám mindezt csak súlyos eladósodás árán képes véghezvinni, ráadásul megfelelő felhatalmazás hiányában csak a régi Bundestag égisze alatt voltak képesek az alaptörvény-módosítás megszavazására. Az európai vezetők többségének támogatottsága zuhan, országuk gazdasági helyzete romlik, katonailag nincsenek felkészülve egy kisebb háborúra sem, mégis felvennék a kesztyűt Oroszországgal – pont akkor, amikor végre esély nyílna a békére.

A Mindig péntek legújabb felvétele Ahogy közeleg a tűzszünet, úgy szigetelődik el Brüsszel címmel elérhető Facebookon, YouTube-on és 17 podcast-csatornán.