Schmidt Mária
főigazgató
Schmidt Mária
főigazgató
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának történelem-német szakán szerzett diplomát. 1985-ben doktori vizsgát tett, 1999-ben megszerezte a PhD fokozatot. 1996-tól a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa, 2000-től egyetemi docens, 2010 és 2024 között egyetemi tanár. 2005-ben „habilitált doktor” címet szerzett. 1985-ben három éves kutatási ösztöndíjat kapott a magyar zsidóság 20. századi történelmének tanulmányozására az MTA-Soros Alapítványtól. Posztgraduális ösztöndíjakkal, illetve vendégtanárként megfordult a bécsi és innsbrucki egyetemeken, Oxfordban, Párizsban, Berlinben a Technische Universität Zentrum für Antisemitismusforschung intézetében, Tel-Avivban, továbbá a jeruzsálemi Jad-Vashemben, a New York-i és az MTA-Soros Alapítvány támogatásával a bloomingtoni egyetemen, valamint a stanfordi Hoover Intézetben. 1998 és 2002 között a miniszterelnök főtanácsadója volt. A XX. Század Intézet, a XXI. Század Intézet és a Terror Háza Múzeum főigazgatója. 2002–2013 között a 20. századi európai diktatúrák és a demokratikus átalakulások összehasonlító kutatására létrejött nemzetközi Ettersberg Alapítvány kurátora. 1999 óta a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány kuratóriumának tagja, 2008 óta pedig részt vesz az Európai Történelem Háza elnevezésű projekt szakértői tanácsának munkájában, szintén ettől az évtől a Médiaunió kuratóriumának elnöke. 2015-től a Gulág Emlékbizottság állandó tagja. Alapító tagja a 2018-ban létrejött Nők Magyarországért Klubnak. 2015–2017 között az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékéve koordinálásáért felelős kormánybiztos, az emlékbizottság társelnöke. 2013–2018 között A Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) Tudományos Tanács tagja. 2013–2020 között az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság tagja, 2018-tól az első világháborús megemlékezések koordinálásáért felelős kormánybiztos. 2019-től a "30 éve szabadon" emlékév koordinálásáért felelős kormánybiztos. Fő kutatási területei: a magyar zsidóság története 1918-tól, diktatúrák a XX. században, Magyarország története a diktatúrák alatt. Eddig tizenkét önálló könyve jelent meg, a legutóbbi 2022-ben. Munkájáért számos hazai és külföldi elismerést kapott, 2014-ben Széchenyi-díjjal tüntették ki. 2023-ban a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozat kitüntetésben részesült. 2024-ben vehette át a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Pro Facultate-díját. Szintén 2024-ben Szent Adalbert-díjban részesült.
Békés Márton
igazgató
Békés Márton
igazgató
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen diplomázott történelem és politológia szakokon, 2012-ben történelemből PhD-fokozatot szerzett. 2009 és 2014 között a Hír TV Ősök tere és Retrográd című történelmi magazinműsorainak főszerkesztője volt. 2010 és 2014 között a Jobbklikk című internetes portált szerkesztette. 2014 óta a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója. 2018 tavasza óta a Kommentár folyóirat főszerkesztője. Eddig nyolc önálló és három társszerzős kötete jelent meg, tizennégyet szerkesztett.
2019 ősze óta a XXI. Század Intézet igazgatója.
G. Fodor Gábor
stratégiai igazgató
G. Fodor Gábor
stratégiai igazgató
A Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karán szerzett politológus diplomát 1999-ben. Az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetében doktorált 2003-ban, valamint habilitált 2011-ben. Közel másfél évtizedig tanított az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetében, három évig oktatott a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetében, négy évig fiatal kutatói ösztöndíjas volt a MTA Politikatudományi Intézetében. Több ízben volt kutatási ösztöndíjjal Ausztriában (2000, 2003, 2007), vendégelőadó volt az Aoyama Gakuin Universityn Tokióban (2010), több alkalommal is ösztöndíjasa volt a XXI. Század Intézetnek (2000-2001, 2003-2004). 2005-ben Akadémia Ifjúsági Díjat nyert, 2007-ben az év legjobb politikatudományi publikációjáért Kolnai Aurél-díjban részesült, 2008-ban Bezerédj-díjas, 2009-ben kimagasló kutatási tevékenységért MTA Bolyai-plakettben részesült. 2007-től a Századvég munkatársa, 2011-től stratégiai igazgató, 2016-tól elnökhelyettes, 2018-2021 között pedig az Alapítvány elnöke. 2015-től a 888.hu internetes hír- és véleményportál főszerkesztője. Könyvet írt többek között a polgári radikálisokról, Eric Voegelin politikai filozófiájáról, a kormányzásról. Legújabb könyvei: Az Orbán-szabály (2021); Politikai virológia – Kormányozni a vírust (2021); A „késes” ember – Gondolatháború (2023); Orbán kontra Soros (2024).
Galló Béla
tudományos főmunkatárs
Galló Béla
tudományos főmunkatárs
Szociológus, közgazdász, a politikai tudományok kandidátusa. Az 1990-es évek közepén a barcelonai Autonóm Egyetem ösztöndíjas vendégprofesszora. 2010-ig az MTA PTI főmunkatársa, tudományos igazgatóhelyettese. Kutatási területei: Nemzetközi kapcsolatok elmélete, Geopolitika, Az európai integráció regionális és politikai tagoltsága, mechanizmusai. Ezekben a témákban számos tanulmány, könyvrészlet és könyvek szerzője. Jelenleg az európai szociáldemokrácia XXI. századi folyamatait kutatja. Publicistaként 2013-ig az Új Egyenlítő c. folyóirat főszerkesztője. Legutóbbi esszékönyve Mindig a haza címen a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány gondozásában jelent meg.
Deák Dániel
vezető elemző
Deák Dániel
vezető elemző
Halkó Petra
vezető elemző
Halkó Petra
vezető elemző
Általános és középiskolai éveit Szegeden töltötte. Felsőfokú tanulmányait a francia kormány ösztöndíjasaként a Francia–Német Egyetem Nemzetközi és Európai Tanulmányok dupladiplomás képzésén végezte, amely során két évet Clermont-Ferrandban, Franciaországban, egy évet pedig Regensburgban, Németországban töltött 2013 és 2016 között; politikatudományra és nemzetközi jogra specializálódott. Ezzel párhuzamosan teljesítette a Blaise Pascal Egyetem Német nyelv, civilizáció és kultúra BA programját. Mesterképzését a City, University of London Kül- és Gazdaságpolitika, Stratégiai Döntéshozatal szakon folytatta, ahol kitüntetett kiválóságként végzett 2018-ban. Közgazdász diplomáját a Budapesti Corvinus Egyetemen 2017-ben szerezte, valamint elvégezte a Queenslandi Egyetem A Mindennapi Gondolkodás Tudománya edX képzését. A történelemtudományok doktora, PhD-fokozatát 2024-ben summa cum laude minősítéssel szerezte a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, ahol jelenleg megbízással foglalkoztatott oktatóként magyar politikatörténetet tanít nemzetközi hallgatóknak. 2015-ben a Vienna Capital Partners bécsi kockázati tőkebefektető cégnél végezte gyakornokságát befektetési elemzőként. 2015 és 2023 között a Századvég Alapítvány elemzőjeként, majd vezető elemzőjeként dolgozott, ahol gazdaság- és oktatáspolitikai, valamint európai uniós kérdésekkel foglalkozott. A Magyar Népfőiskolai Collegium, az Aquinói Szent Tamás Közéleti Akadémia és a Károli Interdiszciplináris Akadémia visszatérő vendégelőadója; előadásait jellemzően a nyugati és a keresztény civilizáció jövője témakörben tartja. Számos projektben vett részt, több tudományos munkája van, amelyek közül kiemelendő a Magyarország 2021 című kötetben olvasható Üdv a válságok korszakában: Megatrendek a 21. században és a Kommentár folyóiratban közölt Az új reneszánsz kora: A megújulás forradalma a 21. században című írása, valamint a Hungarian Conservative-ban megjelent Az EU-Törökoroszág migrációs megállapodás stratégiai elemzése címmel jegyzett tanulmánya. Egy szerkesztett kötete van: Csejtei Dezső filozófiatörténész Gómez Dávila-széljegyzetek és kommentek című könyve. 2023 áprilisa óta a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Kutatási területe a stratégiai döntéshozatal és politikai gondolkodás, valamint a globális folyamatok politikai, gazdasági és társadalmi hatásai, történelmi gyökerei.
Kosztur András
vezető kutató
Kosztur András
vezető kutató
Tanulmányait az Ungvári Nemzeti Egyetemen végezte történelem szakon 2014-ben, ezután a Debreceni Egyetem Történelmi és Néprajzi Doktori Iskolájának hallgatója lett, ahol 2017-ben abszolutóriumot szerzett. 2017–2019 között összesen három félévig a prágai Károly Egyetemen (Csehország) kutatott az International Visegrad Fund ösztöndíjával, kutatási témája a csehszlovákiai orosz emigráció és az Eurázsia-eszme volt. 2019 novemberétől a XXI. Század Intézet kutatója, 2020 novembere óta pedig vezető kutatója. 2023 májusában a Karagandai Buketov Állami Egyetemen (Kazahsztán) volt vendégkutató a KKETTKA ösztöndíjával. Több írása megjelent a Kommentár folyóirat lapjain, rendszeresen publikál a Moszkvatér portálon és az Eurázsia magazinban. 2023. február–szeptember között az Eurázsia Központ külső szakértője volt. Kutatási területe a posztszovjet térség múltja és jelene, az orosz eszmetörténet, a geopolitikai folyamatok, valamint a civilizációelméletek.
Biró András
kutató
Biró András
kutató
Tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végezte nemzetközi tanulmányok szakon 2018-ban, szakmai gyakorlaton az Emberi Erőforrások Minisztériumában, az Európai Uniós Fejlesztéspolitikáért Felelős Államtitkárságon vett részt. 2019-ben, Erasmus-ösztöndíjjal öt hónapot töltött a csehországi Masaryk Egyetemen, majd a Stratégiai és Védelmi Kutatóintézetben teljesített szakmai gyakorlatot. 2021 januárjában a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerzett kitüntetéses mesterdiplomát regionális és civilizációs tanulmányok specializáción. Kutatási témakörébe főképp az európai muszlimok integrációjának és radikalizációjának vizsgálata, valamint a geopolitikai folyamatok elemzése tartozik, azonban Németország és Törökország politikai, gazdasági és társadalmi kérdéseivel is kiemelten foglalkozik. Több írása megjelent a Kommentár, az Eurázsia Szemle és Magazin, valamint a Hungarian Conservative folyóiratok lapjain. 2020 novemberétől a XXI. Század Intézet kutatója, 2023 szeptembere óta a PPKE BTK történész doktorandusza, 2024 októbere óta pedig a Batthyány Lajos Alapítvány ösztöndíjasa.
Petri Bernadett
kutató
Petri Bernadett
kutató
Jogász végzettségét a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán szerezte. Ezt követően európai uniós mesterszakot végzett a Cambridge-i Egyetemen, majd közgazdasági mesterszakot a Budapesti Corvinus Egyetemen. A jogi szakvizsgát követően tíz éven át dolgozott politikai területen az Európai Parlamentben és az Európai Bizottságnál. 2021-ben pszichológia alapdiplomát szerzett a Pécsi Tudományegyetemen. Számos felsőoktatási intézményben óraadó EU-működés és uniós szakpolitikai témában. 2020 márciusa óta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpontjának kutatója, kutatási témakörébe tartozik az uniós intézmények működésének és politikai hátterének vizsgálata, az európai pártok és pártcsaládok, illetve a jogállamisági eljárások intézményközi háttere. A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda ügyvezető igazgatója, ezzel összefüggésben 2024 elejétől a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa. 2023 márciusától a XXI. Század Intézet kutatója, a Szabad Európa Műhely tagja.
Nagy Beatrix
irodavezető
Nagy Beatrix
irodavezető
Történész diplomáját 2012-ben szerezte az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. 2012-től 2023 márciusáig a Habsburg Történeti Intézet tudományos titkára volt. Több szakaszban és minőségben a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány emlékéveinek munkatársa: 2014–15 között az Első Világháborús Centenáriumi emlékezéssorozat pályázati titkára, 2016-ban az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékévének történész asszisztense, 2019 és 2022 között pedig a rendszerváltoztatást feldolgozó „30 éve szabadon” projekt történésze. Szerkesztő, legutóbb összeállított kötetei: Győztesnek lenni – 20 éves a Terror Háza Múzeum (társszerk. Tallai Gábor, 2021) és Gerő András: Liberális látószög (2022). 2023 márciusától a XXI. Század Intézet irodavezetője.